Verslag van de vergadering van 25 maart 2025 (2024/2025 nr. 23)
Aanvang: 13.51 uur
Status: ongecorrigeerd
Een verslag met de status "ongecorrigeerd" is niet voor citaten en er kan geen recht aan ontleend worden.
Stemmingen moties Begroting Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp 2025
Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij de behandeling van het wetsvoorstel Vaststelling van de begrotingsstaat van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp (XVII) voor het jaar 2025,
te weten:
-
-de motie-Karimi c.s. over het besteden van het ODA-budget via maatschappelijke organisaties (36600-XVII, letter H);
-
-de gewijzigde motie-Belhirch c.s. over inzet voor mensenrechten, vrouwenrechten en lhbtq+-rechten (36600-XVII, letter L, was letter I);
-
-de gewijzigde motie-Huizinga-Heringa c.s. over het waarborgen van de koppeling van het ODA-budget aan het bni (36600-XVII, letter M, was letter J).
(Zie vergadering van 11 maart 2025.)
De voorzitter:
Ik heet de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap van harte welkom in de Eerste Kamer.
Hebben voldoende leden de presentielijst getekend? Dat is het geval.
De Kamer heeft eerder besloten om eerst over de ingediende moties te stemmen en daarna over het wetsvoorstel inzake de begrotingsstaat van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp voor het jaar 2025.
Dan stemmen wij nu allereerst over de motie 36600-XVII, letter H, de motie van het lid Karimi cum suis over het besteden van het ODA-budget via maatschappelijke organisaties. Wenst een van de leden een stemverklaring over de motie af te leggen? De heer Van Ballekom namens de VVD.
De heer Van Ballekom i (VVD):
Dank u wel, voorzitter. De VVD-fractie zal vóór de begroting stemmen. Met uw goedvinden neem ik de moties en het wetsvoorstel tezamen. We zullen vóór het wetsvoorstel stemmen, niet omdat we op alle onderdelen even enthousiast zijn, maar er is wel degelijk een efficiëntieslag te maken op het terrein van ontwikkelingssamenwerking of ontwikkelingshulp.
We zullen tegen de drie moties stemmen, niet omdat ze allemaal zo onsympathiek zijn, maar het werk ligt toch voornamelijk aan het Bezuidenhout en niet aan het Korte of Lange Voorhout, dus vandaar dat wij tegen de moties zullen stemmen. Wij wensen de minister, die er weliswaar niet is, maar het zal door de collega wel worden overgebracht, alle sterkte toe bij de onderhandelingen over de Voorjaarsnota. Dank u wel.
De voorzitter:
Dank u wel, meneer Van Ballekom. Dan mevrouw Van Toorenburg namens het CDA.
Mevrouw Van Toorenburg i (CDA):
Voorzitter. De CDA-fractie is bijna weer in de verleiding gekomen om vóór moties te stemmen waar we strikt genomen niet over gaan. Er zijn twee interessante moties ingediend over het maatschappelijk middenveld en over het advies van een vereniging die met name gaat over het kijken naar mensenrechten, maar dat is echt werk van de Tweede Kamer.
Anders is het bij de motie van mevrouw Huizinga, waar we dus ook aan mee hebben gedaan. Die gaat namelijk echt over de vraag of we de doelen die wij stellen echt kunnen uitvoeren met de middelen die daarvoor bedacht zijn. Strikt genomen zijn wij heel erg voor het iedere keer benadrukken dat onze grondwettelijke taak moet kunnen worden behartigd. Wij zijn dus tegen de eerste twee moties en vóór de derde. Wij moeten constateren dat, met de budgetten die worden gereserveerd voor ontwikkelingssamenwerking, de doelen kunnen worden gehaald, ook al doen bezuinigingen pijn. Daarom zijn wij wel vóór de begroting.
De voorzitter:
Dank u wel, mevrouw Van Toorenburg. Dan de heer Van Rooijen namens 50PLUS.
De heer Van Rooijen i (50PLUS):
Voorzitter. De motie-Huizinga-Heringa cum suis verzoekt om een structurele waarborging waarbij het ODA-ontwikkelingssamenwerkingsbudget gekoppeld is aan het bruto nationaal inkomen. 50PLUS is voorstander van koppeling als instrument, maar door omstandigheden kan het noodzakelijk zijn om het percentage van de koppeling te wijzigen, bijvoorbeeld als nieuwe prioriteiten moeten worden gesteld, zoals onlangs ook het Verenigd Koninkrijk die heeft doorgevoerd. De gewijzigde motie met letter M suggereert het recht van amendement voor de Eerste Kamer, hetgeen dit huis niet heeft. Nu de motie geen mogelijkheid laat voor incidentele wijziging van het percentage zonder dat de koppeling wordt losgelaten, kan mijn fractie niet anders dan tegen deze motie stemmen. We stemmen voor het wetsvoorstel.
De voorzitter:
Dank u wel, meneer Van Rooijen. Wenst een van de andere leden een stemverklaring af te leggen? Dat is niet het geval.
Dan stemmen wij over de motie 36600-XVII, letter H.
We stemmen bij zitten en opstaan.
In stemming komt de motie-Karimi c.s. (36600-XVII, letter H).
De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van OPNL, GroenLinks-PvdA, de SGP, D66, Volt, de SP, de PvdD en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fracties van het CDA, de PVV, FVD, de VVD, JA21, BBB en 50PLUS ertegen, zodat zij is verworpen.
Dan stemmen wij over de motie 36600-XVII, letter L, de gewijzigde motie-Belhirch cum suis over inzet voor mensenrechten, vrouwenrechten en lhbtq+-rechten. Wenst een van de leden een stemverklaring over deze motie af te leggen? Dat is niet het geval.
We stemmen bij zitten en opstaan.
In stemming komt de gewijzigde motie-Belhirch c.s. (36600-XVII, letter L, was letter I).
De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van OPNL, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de SP, de PvdD en de ChristenUnie voor deze gewijzigde motie hebben gestemd en de leden van de fracties van de SGP, het CDA, de PVV, FVD, de VVD, JA21, BBB en 50PLUS ertegen, zodat zij is verworpen.
Dan stemmen we over de motie 36600-XVII, letter M, de gewijzigde motie van het lid Huizinga-Heringa cum suis over het waarborgen van de koppeling van het ODA-budget aan het bni. Wenst een van de leden een stemverklaring over de motie af te leggen? Dat is het geval. De heer Hartog namens Volt.
De heer Hartog i (Volt):
Dank u, voorzitter. Het gebrek aan solidariteit, barmhartigheid en rechtvaardigheid in de voorliggende begroting schaadt het belang van Nederland. De voorliggende motie met letter M poogt de pijn te verzachten door de regering te verzoeken de koppeling tussen officiële ontwikkelingshulp en de ontwikkeling van het bruto nationaal inkomen te herstellen, ook voor 2025. De Voltfractie steunt deze wens van de meerderheid van de Kamer, maar heeft gezien de reactie van de minister weinig vertrouwen in de uitvoering door deze regering. De Voltfractie zal de motie desalniettemin steunen, maar roept de Kamer op deze meerderheidswens bij volgende begrotingsbehandelingen daadwerkelijk af te dwingen.
De voorzitter:
Dank u wel, meneer Hartog. Wenst een van de andere leden een stemverklaring af te leggen? Dat is niet het geval.
We stemmen bij zitten en opstaan.
In stemming komt de gewijzigde motie-Huizinga-Heringa c.s. (36600-XVII, letter M, was letter J).
De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van OPNL, GroenLinks-PvdA, de SGP, D66, het CDA, Volt, de SP, de PvdD en de ChristenUnie voor deze gewijzigde motie hebben gestemd en de leden van de fracties van de PVV, FVD, de VVD, JA21, BBB en 50PLUS ertegen, zodat zij is aanvaard.