Plenair Perin-Gopie bij voortzetting behandeling Begroting Asiel en Migratie 2025



Verslag van de vergadering van 18 maart 2025 (2024/2025 nr. 22)

Status: ongecorrigeerd

Aanvang: 20.44 uur

Een verslag met de status "ongecorrigeerd" is niet voor citaten en er kan geen recht aan ontleend worden.


Bekijk de video van deze spreekbeurt

Mevrouw Perin-Gopie i (Volt):

Dank u wel, voorzitter. Ook dank aan de minister voor haar tijd vandaag — we waren weer lekker lang — en de beantwoording van de vragen, ook al zijn niet alle vragen bevredigend beantwoord. Ik herkende een aantal antwoorden die ze schriftelijk al letterlijk zo had gegeven, terwijl ik juist gehoopt had in dit debat iets meer verdieping te kunnen vinden.

De zorgen die ik had, zijn helaas ook niet weggenomen. In mijn eerste termijn sprak ik hier zorgen uit over chaos die gecreëerd wordt door langere wachttijden en hogere kosten van de noodopvang. De minister heeft mij en mijn fractie er niet van kunnen overtuigen dat deze begroting daar niet toe zal leiden. Mijn grootste zorg is dan ook of deze minister wel helemaal in control is. Deze minister is niet de eerste minister die verwijst naar de Voorjaarsnota; bijna elke minister in deze regering verwijst daarnaar. Daardoor is in mijn hoofd een beeld ontstaan alsof die Voorjaarsnota een boom van geld is waar veel meer geld in hangt dan toen de begrotingen werden gemaakt. Dat is natuurlijk niet zo. Daardoor blijft ook die zorg ontstaan: krijgt deze minister daadwerkelijk extra geld bij elkaar om te zorgen dat onder andere de IND en het COA hun werk goed kunnen doen?

Daarnaast gaf de minister ook aan dat een aantal zaken door de minister van Financiën wordt gedaan. Daardoor dacht ik ook: is deze minister wel helemaal in control? Meerdere collega's hebben er al wat over gezegd. Ik hoop toch echt dat de minister meer invloed gaat hebben op haar eigen begroting, zodat ze hier met een sterker verhaal staat, en dat ze op een of andere manier toch meer geld kan regelen.

Ik was eigenlijk aangenaam verrast dat de minister dezelfde zorgen heeft als mijn fractie als het gaat om de kinderen in de noodopvang. Er zitten zo'n 6.000 kinderen in die noodopvang. Ik ben ook blij met de toezegging die de minister heeft gedaan aan collega Dittrich en mij dat ze met een brief komt. Maar mijn zorg is daarmee niet weggenomen. De minister is gewoon verantwoordelijk voor deze kinderen. Het is goed dat de minister met een brief komt die meer duidelijkheid schept, maar ik had verwacht dat zij als minister van Asiel en Migratie dit probleem al had gezien en dat zij daadwerkelijk met een oplossing komt. Ik hoop dat zij in haar brief met een oplossing komt, en dat is eigenlijk mijn vraag aan de minister, want alleen met een probleemanalyse zijn mijn zorgen niet weggenomen.

De minister had het ook over de huisvesting van die kinderen en over de doorstroomlocaties. Meerdere collega's hebben daarover hun zorgen geuit en die zorgen deel ik. Daarbij heb ik een vraag die collega Van Toorenburg volgens mij ook heeft gesteld. Zijn die doorstroomlocaties dan wel kindvriendelijk? Er zitten 6.000 kinderen in de crisisnoodopvang en die is niet kindvriendelijk. Hoe gaat de minister ervoor zorgen dat die doorstroomlocaties wel kindvriendelijk zijn en dat die kinderen daar een stabiele omgeving hebben, en dat zij niet alsnog als ze eenmaal in een doorstroomlocatie zitten, door moeten verhuizen naar andere doorstroomlocaties op plekken in het land? Hoe zorgt de minister ervoor dat deze kinderen een stabiele leefomgeving hebben, die ook kindvriendelijk is?

Daar laat ik het bij. Dank u wel.

De voorzitter:

Dank u wel, mevrouw Perin-Gopie. Dan is het woord aan mevrouw Huizinga-Heringa namens de ChristenUnie.